Gustav Klimt
Gustav Klimt to najwybitniejszy przedstawiciel secesji w Europie. Urodził się 18 lipca 1862 roku w małym austriackim miasteczku. Jego ojciec był złotnikiem, a matka niespełnioną śpiewaczką. Jego liczne rodzeństwo od najmłodszych lat wykazywało talent artystyczny.
Gustav mógł się uczyć tylko dzięki stypendium, które otrzymał, gdyż jego rodzina była bardzo uboga. Jego pierwsze zlecenia dotyczyły głównie robienia dekoracji teatralnych, malowideł ściennych i zdobienia budynków. Za tą działalność został nawet nagrodzony wysokim odznaczeniem przez samego cesarza Franciszka Józefa w 1888 roku. Został też honorowym członkiem uniwersytetów w Monachium i Wiedniu. Jednak to, co najbardziej go interesowało to stworzenie czegoś nowego, co zadziwi świat malarski i artystyczny, chciał namalować dzieło totalne, a rodzący się wtedy nowy ruch zwany secesją bardzo go wciągnął.
To on wraz we swoimi przyjaciółmi otworzył Stowarzyszenie Artystów Austriackich – Secesję w 1897 roku i działał w nim przez osiem lat. Ich celem było wspieranie i wystawianie młodych artystów bez względu na ich styl malowania i zapatrywania artystyczne. Jego obrazy głównie przedstawiały kobiety, często w dość śmiałych pozach. Malarz znany był z licznych romansów i dużego popędu seksualnego. Prawdopodobnie był ojcem sporej gromadki dzieci. To, co jeszcze bardziej charakterystyczne w jego obrazach to zdobienie ich złotem lub kolorami imitującymi je, widać w tym silne wpływy sztuki bizantyjskiej i greckiej, duży wpływ na jego dzieła miały też teorie Freuda na temat seksualności człowieka i symboliki z tym związanej.
Ceniony był już za życia i często nagradzany, jednak dopiero po jego śmierci jego dzieła zaczęły zyskiwać na wartości. Malarz zmarł z powodu komplikacji po zapaleniu płuc 16 lutego 1918 roku. Dziś za jego obrazy niejednokrotnie płaci się miliony dolarów, a najbardziej znane dzieła Klimta to „Pocałunek”, „Judyta z głową Holofernesa”, „Danae”, „Medycyna”, „Róże wśród drzew”, „Trzy okresy życia kobiety”, „Nadzieja”, „Przyjaciele”, „Portret Hermine Gallia”. Dla Austriaków jest to tak ważny artysta, że nawet jego wizerunek umieszczona na jednej z okolicznościowej monet Euro wybitej w 2003 roku. Jego wizerunek pojawił się na monecie 100 Euro. Na 2012 rok zapowiedziano całoroczne obchody 150-lecia urodzin artysty.
14 lipca, 2012 w 10:33 am
Najczęściej i zazwyczaj po śmierci ArtystóW ich dzieła zyskUją, ciekawa jest
„Judyta z głową …