Ostatnia Wieczerza zagrożona
„Ostatnia Wieczerza„, której autorem jest oczywiście Leonardo da Vinci, przetrwała już ponad 5 wieków. Naukowcy odkryli jednak, że dzieło stale narażane jest na działanie szkodliwych dla niego czynników.
Wybitny fresk powstał w 1490 roku w Mediolanie na jednej ze ścian kościoła Santa Maria delle Grazie. Od początku nie był wykonany „idealnie”. Leonardo da Vinci w trakcie malowania wybrał metodę, która sprawiła, że dzieło, choć udało się utrzymać je już 500 lat, jest wyjątkowo nietrwałe. Niezbędne są częste prace konserwacyjne. Ostatnie trwały 15 lat i zakończyły się w 1999 roku. Dla dzieła wyjatkowo niebezpieczne są czynniki zewnętrzne.
Naukowcy zbadali je dokładnie. Ich wnioski są zadziwiające. Dziełu szkodzi kontakt ze zwiedzającymi. Niebezpieczeństwo stwarza substancja chemiczna – skwalan – który uwalnia się z ludzkiego sebum. W połączeniu z kurzem daje niekorzystną mieszankę – łatwiej osiada na ściankach, przez co wpływa na degradację fresku.
Niestety tego czynnika nie da się wyeliminować z kościoła. Co roku działo w Mediolanie podziwiają setki tysięcy zwiedzających.