W dobie romantyzmu rozwijała się nie tylko muzyka, ale również malarstwo. Dzieła z tego okresu nie należą do jednolitych. Na każdym widoczny jest indywidualizm danego artysty romantycznego. Jednak można dostrzec kilka wspólnych cech, które pozwalają scharakteryzować malarstwo romantyczne.
Cechy malarstwa romantycznego
Do najważniejszych wyznaczników zaliczyć trzeba bogactwo barw oraz kontrastowość światłocienia. Poza tym w obrazach z epoki romantyzmu dominuje dynamiczna kompozycja oraz delikatność faktury. Artyści czerpali wzorce z poprzednich okresów, czyli z klasycyzmu i baroku.
Przedstawiciele romantyzmu w malarstwie
Najważniejszym twórcą epoki romantycznej był, czerpiący także z baroku, Johann Heinrich Füssli, który zapoczątkował ten nurt. W tych czasach powstało też wiele słynnych dzieł autorstwa Caspara Davida Friedricha, Samuela Palmera i Eugène’a Delacroixa. Polskim przedstawicielem romantyzmu jest Piotr Michałowski, portrecista oraz malarz scen batalistycznych. Prócz niego w romantyzmie tworzyli Walery Wańkowicz, Wojciech Korneli Stattler, Jan Feliks Piwowarski, Marcin Zaleski, Antoni Lange, a w późniejszym czasie także Jan Matejko.
Niemniej na obrazach z tego okresu najczęściej pojawiała się natura. Artyści inspirowali się jej tajemniczością i potęgą wobec świata ludzi. Żywiołowość zmusiła malarzy do zmiany dotychczasowej kolorystki oraz kompozycji. Dzieła nabrały bardziej dynamicznego wydźwięku o dużym kontraście. Wśród prac romantycznych nie brakuje obrazów ze zjawiskami fantastycznymi, gdzie dużą rolę odgrywał symbolizm. Tym samym można stwierdzić, że wiele cech malarstwa romantycznego zaprzeczało osiemnastowiecznym kanonom sztuki. Artyści tworzyli w oparciu o własny, unikalny styl, bez narzucania konkretnych standardów. Do tematyki romantycznej zaliczyć można także człowieka, ludzkie przeżycia oraz patriotyzm i wydarzenia historyczne.
Najważniejsze działa epoki romantyzmu
- „Trzy czarownice z Makbeta” Füssliego
- „Odpust na łące św. Izydora” Goi
- „Szybkość, para i deszcz” Turnera
- „Dwaj mężczyźni kontemplujący księżyc” Friedrchicha.
- „Rzeź na wyspie Chios” Delacroixa
- „Szarża w wąwozie Somosierry”, „Chłop w kapeluszu” Michałowskiego
28 października, 2012 w 7:20 pm
Wszystko jest napisane w sposób przejrzysty i poprawny 🙂 Bardzo przydał mi się ten artykuł do prezentacji. Dziękuję i pozdrawiam.
19 lutego, 2013 w 11:21 pm
Przydałby się opis samego obrazu (Płomienna) Lady Makbet, a nie tylko ogólne cechy malarstwa romantycznego.
3 kwietnia, 2014 w 9:41 pm
Przydało by sie wiecej informaji na temat artystów ,przedstawienie wiecej obrazów . Opisanie cech epoki na przykladzie obrazów , pokazanie roznic i cech wspolnych.
14 kwietnia, 2014 w 10:42 pm
Niema tu nic prawdziwego
15 grudnia, 2014 w 7:53 pm
Przdatne