Impresjonizm to kierunek w malarstwie zapoczątkowany przez grupę francuskich twórców. Obecny głównie w sztuce europejskiej, później widoczny także w malarstwie amerykańskim. Za datę startową impresjonizmu przyjęło się uważać rok 1874, w którym odbyła się I wystawa nowatorskich prac.
Nazwa pochodzi od obrazu jednego z prekursorów kierunku – Claude’a Moneta Impresja. Wschód słońca. Obraz skupia w sobie całą ideę impresjonizmu, czyli dążenie do utrwalenia ulotnej, przemijającej chwili. Jest utrwaleniem na płótnie jedynego w swoim rodzaju momentu oddziałującego na zmysły.
Dzieła impresjonistów stoją w wyraźnej opozycji do mijającej fali prac twórców realistycznych. W przeciwieństwie do nich nie poruszają tematyki społecznej, nie zajmują się problemami metafizycznymi, nie pokazują zwykłej codzienności. Odchodzą też od klasycznego ujęcia malarstwa. Odcinają się od motywów historycznych, biblijnych, religijnych. Jako jedni z pierwszych wychodzą w plener i malują to co oferuje właśnie im dana chwila. Skupiają się raczej na tym, co nie każdy może dostrzec. Odzwierciedlają ulotną chwilę w ostatniej sekundzie jej trwania. Impresjoniści dużą wagę przykładali do roli światła, do kąta widzenia, do nastroju, jaki chcieli uwiecznić. Niemałe znaczenie miała też specyficzna dla kierunku kolorystyka. Malarze korzystali zaledwie z siedmiu barw tęczy – czerwonej, pomarańczowej, żółtej, zielonej, niebieskiej, indygo i fioletowej – i mieszali je dopiero na płótnie.
Od czasów impresjonistów coraz mniejsze znaczenie miała treść obrazu. Ważne było raczej w jakiej formie został on wykonany. Wbrew pozorom inspiracją artystów był rozwój techniki. Dużą rolę odegrało tu wynalezienie fotografii, której cel był taki sam jak impresjonizmu. Zafascynowanie naturą światła wynikało z postępów w dziedzinie optyki.
Najważniejszymi twórcami impresjonistycznymi byli: Claude Monet, Edouard Manet, August Renoir, Camille Pissarro, Edgar Degas. W Polsce: Olga Boznańska, Leon Wyczółkowski, Władysław Podkowiński.
1 kwietnia, 2012 w 2:14 pm
Bardzo mi się podoba , impresjonizm ogółem , notatka jest bardzo dokładna , i mozna z niej się duzo , dowiedzieć oraz zaczerpnąć w zakatki informacji !
15 stycznia, 2013 w 6:46 pm
Bardzo przydatna notatka, najważniejsze informacje ujęte w przystępnej i krótkiej formie 😉
10 czerwca, 2013 w 2:08 pm
Ten obraz jest bardzo piękny szczegółowa notatka i można się z niego bardzo duzo dowiedzieć
29 listopada, 2013 w 12:16 pm
Tak,impresjonizm to może być cieszący oko efekt malarstwa.Sam namalowałem kilka takich obrazków,ale to jest malarstwo dla estetyków widzących obraz dodając swoją wyobraznię:)
4 marca, 2014 w 9:44 am
bardzo mi sie nie podoba to dzieło .Uważam że notatka też się nikomu nie przyda . Moja siostra ma 5 lat i maluje lepsze obrazki .
4 marca, 2014 w 6:48 pm
Bardzo jest ciekawa i można się czegoś dowiedzieć :* 😀
28 stycznia, 2015 w 12:51 am
Świetna strona, dzięki
23 stycznia, 2016 w 4:11 pm
ta notatka bardzo mi się sprzydała jest krótka treściwa i można się dużo dowiedzieć
19 października, 2016 w 1:30 pm
Monet to sztuka sama w sobie.
6 października, 2017 w 6:11 am
Impresjonizm wypełnia więcej niż połowę mojego zainteresowania malarstwem. Oczywiście inne style też cenię, jednak to obrazy Cezanne’a, Moneta czy Degasa są w stanie mnie zaczarować, mogę gapić się bez przerwy.
9 listopada, 2017 w 3:21 am
Byłabym ostrożna z tym polskim impresjonizmem. Forma niby się zgadza, ale cele już nie do końca. A i Manet nie był impresjonistą… ani się za takiego nie uważał, ani z grupą nigdy nie wystawiał, on był po prostu jedyny w swoim rodzaju 🙂
23 listopada, 2017 w 11:55 am
Bardzo dobra notka, bez owijania w bawełnę. Nauczyłam się wiele. Bardzo podoba mi się ten typ malowania
28 listopada, 2017 w 12:27 pm
S. S. Słowik! Best ship ever made!
28 listopada, 2017 w 12:29 pm
Tak średnio bym powiedział