Malarstwo renesansowe
Renesans jest epoką otwierającą czasy nowożytne w historii ludzkości, która zapisała się niewiarygodnie mocno. Inna nazwa tej epoki to odrodzenie, czyli powrót do najlepszych wzorców nakreślonych przez twórców starożytnych.
Epoka renesansowa to XV i XVI wiek, więc czasy po dość mrocznym średniowieczu, które całą uwagę człowieka kierowało ku religii i bogobojności, co widać zarówno w sztuce jak i architekturze. Renesans natomiast to epoka indywidualności i skierowanie się ku rozumowi. Najwięksi twórcy epoki renesansowej to ludzie wszechstronnie uzdolnieni i wykształceni, najznamienitszy przedstawiciel tego okresu to przecież Leonardo da Vinci – człowiek, który zajmował się jednocześnie architekturą, malarstwem, medycyną, astronomią, był wynalazcą, filozofem i pisarzem. Podobnymi zdolnościami mógł się pochwalić też Michał Anioł.
Epoka renesansowa w Europie pozostawiła wiele perełek architektonicznych i dzieł sztuki. Najbardziej twórcy w tym czasie upodobali sobie ziemię Włoską i to tam można spotkać się z pozostałościami po epoce, ponieważ w Rzymie zamieszkiwali najwięksi przedstawiciele kościoła z papieżami na czele, którzy byli najlepszymi mecenasami kultury. Dlatego też budowano mnóstwo świątyń i pałaców dla duchowieństwa ozdabianych scenami biblijnymi, jednak w odróżnieniu od średniowiecza miały one przesłanie pozytywne. Najbardziej znana budowla renesansowa to Bazylika św. Piotra i Pawła.
Jednak większości ludzi renesans kojarzy się z malarstwem, które tak jak inne dziedziny sztuki i kultury w tej epoce zaczęły czerpać z antyku. W obrazach znów pojawiały się ludzkie akty, a malarze tworzący we Włoszech rozpowszechnili techniki portretowania i tworzenia pejzaży. Co ważne to malarstwo renesansowe, jako pierwsze wprowadziło farby olejne, a do tego deskę, na której malowano dotychczas zastąpiło płótno. Cechą charakterystyczną jest też pojawienie się w obrazach perspektywy i w początkowej fazie tworzenia dzieła szkicu, na którym opierał się malujący. Jeśli chodzi o freski to w tym okresie odeszło się od robienia ich tzw. metodą na mokro, czyli w zasadzie zaczęto tworzyć malowidła na ścianach i sklepieniach.
Malarstwo w renesansie było dziedziną, która rozwijała się chyba najszybciej. Opisując tą epokę nie sposób nie wspomnieć o takich malarzach jak: Michał Anioł Buonarroti, Rafael Santi, Leonardo da Vinci, Pietro Perugino, którzy należeli do tzw. szkoły włoskiej podzielonej na kilka odłamów ze względu na obszar Włoch, w jakim mieszkali. Byli też malarze szkół północnych, czyli mieszkańcy Niemiec: Albrecht Durer, Lucas Cranach Starszy i Matthias Grünewald, Francuzi François Clouet i Jean Clouet oraz niderlandczycy Piotr Bruegel („Wieża Babel”), Hieronim Bosch i Hans Memling („Sąd ostateczny”).
Nawet ludzie, którzy niezbyt interesują się sztuką i kulturą na pewno znają największe dzieła malarstwa renesansowego. Te najbardziej popularne stworzyli właśnie twórcy włoskiego pochodzenia i są to:
- Sandro Botticelli „Narodziny Wenus”,
- Michał Anioł „Bóg tworzy Adama”,
- Leonardo da Vinci „Dama z gronostajem”, „Mona Lisa”, „Ostatnia wieczerza”.
4 komentarze
Z przyjemnością poznamy Twoją opinię!
Odpowiedz
Zobacz moją stronę
15 grudnia 2014
Link bezpośedni
jurek napisał(a):
hahaha
Zobacz moją stronę
17 stycznia 2015
Link bezpośedni
lol napisał(a):
A gdzie było o tym malarstwie?
Zobacz moją stronę
4 lutego 2015
Link bezpośedni
kamila napisał(a):
miało być o malarstwie
Zobacz moją stronę
7 kwietnia 2016
Link bezpośedni
Jak napisał(a):
Malarstwo pffff