Surrealizm
Surrealizm (inaczej nadrealizm) powstał we Francji w 1924 roku. Okres, w którym się narodził, nazywany był „epoką snów”.
Po raz pierwszy tego terminu użył Guillaume Apollinaire (1917 r.). Ojcem tego kierunku w sztuce był André Breton, który wydał „Manifest surrealizmu”. W 1925 roku odbyła się pierwsza wystawa malarzy surrealistycznych.
Surrealizm w malarstwie zakładał: „wyrażanie wizualne percepcji wewnętrznej”. Artyści tworzyli obrazy, które były sprzeczne z logicznym porządkiem rzeczywistości. Zakrawały one o groteskę i oniryzm. Negowały założenia realizmu, klasycyzmu, empiryzmu, utylitaryzmu i racjonalizmu. Surrealizm odkrywał nadrzeczywistość, uzewnętrzniał marzenia senne, stany podświadomości i kojarzył wszystkie elementy zupełnie przypadkowo. Nurt ten czerpał swoje inspiracje z dadaizmu oraz malarstwa Hieronima Boscha, żyjącego na przełomie XV i XVI wieku. Można wyróżnić trzy typy malarstwa surrealistycznego:
- abstrakcyjne,
- figuratywne,
- kolaże.
Breton uważał, że malarstwo nie może naśladować natury, lecz koncentrować się na wnętrzu artysty i jego przeżyciach. Malarze surrealistyczni przedstawiali irracjonalne wizje pod wpływem swobodnych skojarzeń. Niczym nie krępowali swojej wyobraźni i tworzyli bez żadnych zahamowań. Buntowali się przeciwko normom moralnym, regułom społecznym i jakiemukolwiek porządkowi. Chcieli prowokować i kreować absurdalne obrazy. W centrum ich zainteresowania były przede wszystkim możliwości ludzkiego umysłu. Surrealiści byli zafascynowani pismem automatycznym, hipnozą, mediumizmem, czyli zjawiskami, które w owym czasie badała psychoanaliza. Odnajdywali oni cudowność z zwykłych rzeczach i dramatyzowali pozornie błahe wydarzenia. Wielkie znaczenie miał dla nich element zaskoczenia, nonsensu i absurdu.
Przedstawicielami malarstwa surrealistycznego byli m.in.: Salvador Dali („Płonąca żyrafa”), Marcel Duchamp (HLOOQ), Giorgio de Chirico, René Magritte, Joan Miro, Yves Tanguy, Max Ernst, Hans Arp, Oscar Dominiguez czy Francis Picabia. Do współczesnych polskich surrealistów zalicza się: Zdzisława Beksińskiego, Jarosława Kukowskiego, Piotra Naliwajko, Rafała Olbińskiego, Tomka Sętowskiego, Wojtka Siudmaka i Jacka Yerkę.
6 komentarzy
Z przyjemnością poznamy Twoją opinię!
Odpowiedz
Zobacz moją stronę
23 października 2012
Link bezpośedni
Wojciech napisał(a):
Proponuję zainteresować się twórczością Włodzimierza Kwiatkowskiego, którego do nurtu surrealizmu – symbolizmu należy koniecznie zaliczyć. Po raz pierwszy spotkałem się z jego obrazami w Granadzie podczas wystawy w Alhambra. Tam jest bardziej znany i ceniony niż w Polsce.
Trzeba to zmienić.
Zobacz moją stronę
15 grudnia 2014
Link bezpośedni
Mariusz napisał(a):
Xavier Degans – obecnie mieszka z żoną w Dunkierce (Nord pas de Calais). Współpracowal z Salvadore Dali.
Zobacz moją stronę
15 grudnia 2014
Link bezpośedni
Mariusz napisał(a):
http://www.xavierdegans.fr/biographie-xavier-degans.html
Zobacz moją stronę
1 marca 2016
Link bezpośedni
Genka napisał(a):
to jest fantastyczne
Zobacz moją stronę
22 czerwca 2016
Link bezpośedni
Maciej napisał(a):
Polecam zapoznać się z aktualną ofertą aukcyjną 1. aukcji surrealizmu w Domu Aukcyjnym Bohema. Surrealizm nieklasyczny, bardzo szeroko pojęty, ale artyści i prace ciekawi. Zapraszam do lektury tekstu o ofercie i obejrzenia zdjęć https://www.facebook.com/bohemanowasztuka/?fref=ts
Zobacz moją stronę
18 kwietnia 2017
Link bezpośedni
Ann napisał(a):
Czy manifest nie powstał w 1924 roku?. Takie informację mam ze słownika terminologicznego Sztuk Pięknych, nowe wydanie.