Realizm to jeden z popularnych stylów w malarstwie europejskim. Rozwinął się w drugiej połowie XIX wieku. Pierwsze dzieła w oparciu o realizm powstały we Francji, a następnie trend opanował również inne państwa. Tym, co wyróżnia ten kierunek w sztuce jest jego prostota wyrazu, subtelność kolorystyczna oraz zainteresowanie ludzkim życiem.
Najwybitniejszym przedstawicielem nurtu realistycznego był Francuz Gustave Courbet, który jako pierwszy użył słowa „realizm”, wobec nazwy dla nowo powstałego prądu artystycznego. Namalował m.in. „Pogrzeb w Ornans” oraz „Śpiąca prządka”. Realizm cechowało zerwanie z romantyczną wizją świata oraz z idealizowaniem otaczającej ludzi rzeczywistości.
Realiści uważali, że należy przedstawiać świat takim, jakim jest, bez zmyślonych bożków i postaci (aniołki, elfy). Dzieła malarskie miały przedstawić codzienne życie ludzi, ich problemy, pracę i radości. Kompozycja była bardzo uproszczona, kolorystyka stonowana, delikatna.
Typowe chłopskie życie, pełne trudnej pracy, w pełnej zgodzie z naturą, można odnaleźć przede wszystkim na obrazach Jeana-Francoisa Milleta. Autor słynnego dzieła „Kobiety zbierające kłosy” z 1857 roku, sam pochodził z chłopskiej rodziny.
Wśród przedstawicieli francuskiego realizmu należy wymienić także Honora Daumier („Nędznicy”), Pierre Puvis de Chavannesa („Biedny rybak”) oraz Camille Corota („Czytająca kobieta”). Natomiast w Hiszpanii tworzyli: Jose Dominguez, Valeriano, Gustavo Adolfo. W północnej części Europy malarstwo realistyczne zawdzięcza najwięcej tzw. „Glasgow Boys”. Była to szkocka grupa artystów, którzy z zamiłowaniem malowali wieś i życie ludzi tam żyjących. Członkami tej wspólnoty byli sir Jamek Guthrie i William Gregorian.
Natomiast polski realizm reprezentują Józef Chełmoński i Aleksander Gierymski. Pierwszy z malarzy tworzył spokojniejsze kompozycje, drugi lubował się w krytycznym przedstawianiu świata. Inni malarze realiści to: Henryk Rodakowski, Jan Matejko, Juliusz Kossak, Wojciech Kossak, Aleksander Kotsis, Jacek Malczewski, Julian Fałat, Józef Simmler, Franciszek Kostrzewski i Apoloniusz Kędzierski.
29 listopada, 2013 w 12:38 pm
Zawsze podziwiałem takie malarstwo i malarzy,którzy potrafią tak przekazywać sytuacje,nastroje,miejsce i moim zdaniem jest to prawdziwa sztuka,a malarze artystami.
29 listopada, 2013 w 12:54 pm
Moim ulubionym przedstawicielem jest rosyjski malarz Iwan Szyszkin(1831-1898)
13 stycznia, 2014 w 10:16 pm
Zdarza się wyjątkowa okazja, zobaczenia wybranych portretów, pędzla Anny Probierz na wystawie w Domu Artysty Plastyka w Warszawie. Malarka ma rzadko spotykany talent ukazywać na płótnie niepokojące wnętrze portretowanych osób. Patrząc na portrety artystki doznajemy pewnego onieśmielenia przypadkowego intruza, który niechcący podsłuchał wyznania kochanków. Przy tym portrety cechuje autentyczny realizm ukazujący niezafałszowaną prawdę, dystans i przyjazną relację do wyobrażenia postaci.
Z obrazów emanuje czar swoistej liryki wyrażonej charakterystyczną dla artystki kolorystyką i oszczędnością formy oddającą podmiotowość przedstawionych osób. Obrazy malarki korespondują w wyraźny sposób ze dyskretną osobowością artystki.
Galeria 022 – Dom Artysty Plastyka, Mazowiecka 11A. w dniach 21-01 – 2.02.2014
22 stycznia, 2014 w 5:26 pm
świetny obraz naprawde
20 lutego, 2015 w 7:01 pm
Pitagoras rządzi
1 marca, 2015 w 9:45 pm
trochę nie na temat, ale poszukuję córce do prezentacji kilka nazwisk żyjących malarzy realistów tworzących na podlasiu. czy mogę prosić o pomoc ? proszę odpowiedź na e-mail: miastrob@outlook.com
16 września, 2015 w 10:50 am
Cudo… Prawdziwa sztuka. Trzeba mieć ogromny talent, żeby być wstanie tak uchwycić i doskonale przedstawić, rzeczy zupełnie zwyczajne… Wszystko to przed erą zdjęć, które zatrzymują daną sytuacje w swoim kadrze…