Hans Memling
Malarstwo doby wczesnego renesansu to przede wszystkim Hans Memling. Artysta urodził się 1435 roku w Seligenstadt, zmarł 11 sierpnia 1494 roku w Brugii. Zaliczany do jednych z najwybitniejszych malarzy niderlandzkich. Hans Memling miał pochodzenie niemieckie.
Jego nauczycielem w Kolonii mógł być Stephan Lochner. Tajniki malarstwa podpatrywał najprawdopodobniej także u Rogiera van der Weydena, kiedy przebywał w Brukseli. W 1465 roku przeniósł się do Brugii. Dwa lata później wstąpił do gildii św. Łukasza w Brugii, co uczyniło go poważanym obywatelem miasta. Otworzył własną pracownię malarską, dając sporo miejsc zatrudniania. W ciągu zaledwie kilku lat był jednym z najbogatszych mieszkańców Brugii. Z Hansem Memlingem wiąże się legenda z końca XVIII wieku, która mówi o rannym żołnierzu armii Karola Śmiałego, leżącym u drzwi szpitala św. Jana w Brugii. Romantyczna opowieść o uzdrowieniu malarza, sprawiła że zyskał on uznanie w oczach dziewiętnastowiecznych artystów romantycznych, zwłaszcza z Niemiec.
Cechy malarstwa Memlinga
Dzieła Hansa Memlinga pełne są liryzmu i spokoju. Stawiał na naturalne kolory, harmonijnie połączone na płótnie. Malarz należał do bardzo precyzyjnych, zwracając uwagę na każdy detal, lubił także wysmuklać obiekty. Inspirowany obrazami Jana van Eycka tworzył prace manieryczne i wytworne, które przywodziły na myśl styl zwany „międzynarodowym gotykiem”. Memling namalował także kilka dramatycznych obrazów, jak „Sąd Ostateczny” z 1473, będący jednym z pierwszych jego dzieł. Aktualnie płótno wisi w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Natomiast na koniec swojej kariery artystycznej namalował „Relikwiarz św. Urszuli”, odwołując się do malarstwa van der Weydena, D. Boutsa, H. van der Goesa.
Ponadto w dorobku Hansa Memlinga nie brakuje dzieł typu ikonograficznego określanego jako Sacra Conversazione oraz obrazów o tematyce religijnej i portretów. Malarz bardzo często na swych obrazach przedstawiał postać Madonny z Dzieciątkiem. Początkowo była ona pełna uroku i rodzicielskiej miłości. Później stanowiła już tylko część całej kompozycji dzieła. Do najważniejszych obrazów Hansa Memlinga zaliczyć należy:
- portret Martina van Nieuwenhove,
- Męka Chrystusa,
- Madonna z Dzieciątkiem i z jabłkiem,
- Betszeba wychodząca z kąpieli,
- Alegoria prawdziwej miłości.
Jego obrazy podziwiać można w galeriach na całym świecie, m.in. w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Melbourne, Brukseli czy Lizbonie.