Wojciech Fangor
Wojciech Fangor urodził się 15 listopada 1922 roku w Warszawie. To znany i ceniony polski malarz XX wieku. Fangor tworzył również grafiki, plakaty oraz rzeźby. Sztuki uczył się od Felicjana Kowarskiego i Tadeusza Pruszkowskiego. Prywatne studia ukończył w 1946 roku i uzyskał dyplom warszawskiej w Akademii Sztuk Pięknych.
Realizm socjalistyczny narzucał artystom określone zasady. Wojciech Fangor początkowo podporządkowywał się tym wymogom. Jednym z obrazów, jaki powstał na początku lat pięćdziesiątych był „Matka Koreanka”, który obecnie jest w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie. Do 1961 roku pełnił funkcję docenta warszawskiej ASP. Po śmierć Stalina, kiedy również w sztuce można było odczuć odwilż, Wojciech Fangor porzucił wówczas koncepcję socrealizmu. Zaczął tworzyć plakaty, za pomocą których wyrażał siebie jako artystę. Postanowił wraz z innymi malarzami założyć polską szkołę plakatu. Pierwszy polski environment odbył się w 1958 roku. Wspólnie ze Stanisławem Zamecznikiem Fangor przedstawił „Studium przestrzeni”.
Z ojczyzny wprowadził się na początku lat sześćdziesiątych. Chwilowo mieszkał w Berlinie Zachodnim i Anglii. W 1966 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie prowadził wykłady o sztuce na różnych amerykańskich uczelniach artystycznych. Szybko został doceniony jako artysta. Zaproponowano mu w 1970 roku zorganizowanie indywidualnej wystawy w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Żaden inny polski malarz nie dostąpił tego zaszczytu. Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych zasłynął serią obrazów, wywołujących optyczne efekty, które nawiązywały do konwencji op-artu. Powrócił do kraju po 33 latach. Zmarł w Warszawie 25 października 2015 roku.
Wojciech Fangor doczekał się licznych odznaczeń i nagród. W 1952 roku za dwa dzieła „Matka Koreanka” i „Lenin” przyznano mu nagrodę państwową III stopnia. Został odznaczony również Złotym Krzyżem Zasługi (1954 rok) oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2011 rok). Na temat pierwszych lat twórczości Fangora Telewizja Polska nakręciła film dokumentalny, który wyemitowano w 1991 roku. Natomiast w 2009 roku powstał cykl dokumentalny o grafikach polskiej szkoły plakatu, jeden z odcinków (Polnische Plakat Kunst: Wojciech Fangor) poświęcony był właśnie Wojciechowi Fangorowi.
14 lutego, 2016 w 7:51 pm
Fangot umarł parę miesięcy temu – może warto zaktualizować?
Jego żona maluje dalej. Inny styl ale tęż fajnie ///
pzdr.
BK
12 marca, 2016 w 5:32 pm
Teraz obecnie Wojciech Fangor nie żyje!!!