Canaletto
Giovanni Antonio Canal zwany Canaletto urodził się w Wenecji 28 października 1697 roku. Jest przedstawicielem malarstwa barokowego, a konkretniej jego ostatniej fazy, czyli stylu zwanego rokoko.
Miasto jego urodzenia od zawsze nasiąknięte było dobrym stylem i pełne było artystów różnych profesji, przez co młody Giovanni wzrastał w otoczeniu pięknych rzeczy i obcował ze sztuką na każdym kroku. Do tego wychował się w rodzinie malarza, a jak wiemy jego bratanek został nadwornym malarzem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Uczył się warsztatu najpierw u ojca, a potem został wysłany na staż do Rzymu.
Wczesne prace to głównie pejzaże Wenecji, a jego malowidła sprzedawane były do krajów europejskich, wiele z nich trafiało do Anglii. Jednak zawirowania wojenne w tych czasach zakończyły ten świetny interes, a Canaletto by nie tracić zamówień przeniósł się do Londynu. Tu malował lokalne widoki jednak jego obrazy zaczęły tracić na popularności, a on musiał nawet udowadniać, że potrafi malować i, że nie zleca obrazów innym malarzom. Główny zarzut pod jego kierunkiem dotyczył tego, ze zaczął się powtarzać, a jego kolejne obrazy stawały się kopiami poprzednich.
Wrócił do kraju i został wybrany na członka Akademii Weneckiej w 1763 roku. Barok miał bardziej znanych i cenionych malarzy, jednak jemu zawdzięczamy wręcz topograficzne przedstawianie poszczególnych miast, przez co możemy zachwycać się światem sprzed czterystu lat. Wychował też wielu wspaniałych artystów. Wśród nich był jego bratanek Bernardo Bellotto również nazywany Canaletto oraz Michele Marieschi i Francesco Guardi.
Malarz zmarł 19 kwietnia 1768 roku. Wiele jego dzieł znajduje się w Wielkiej Brytanii, ponieważ za jego czasów skupował je król Jerzy III. Najbardziej znane obrazy to „Canale Grande i kościół Santa Maria della Salute”, „Widok wejścia do weneckiego Arsenału”, „Pałac Dożów”, „Piazzetta”, „San Giacomo di Rialto”.